تا سال 1400بیکاری فارغ التحصیلان مهندسی 4 میلیونی می‌شود!؟

menusearch
kianekar.com
۱۳۹۷/۶/۲ جمعه
(0)
(0)
تا سال 1400بیکاری فارغ التحصیلان مهندسی 4 میلیونی می‌شود!؟
تا سال 1400بیکاری فارغ التحصیلان مهندسی 4 میلیونی می‌شود!؟

کارشناسان و صاحب نظران زیادی در مورد ادامه روند بیکاری فارغ التحصیلان اعداد و ارقام و امارهای فراوان داده اند که گاها متناقض هست اما آنچه جملگی به آن ایمان دارند اینست که اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند در سال 1400 با بحران بی کاری فارغ التحصیلان روبرو خواهیم بود. بحرانی به مراتب بدتر از شرایط فعلی کشور.

در یک برنامه رادیویی که با حضور مهندس جابر نصیری عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان و استاد ارتقاء پایه مهندسی در تهران روی آنتن رفت مطالب جالبی رد و بدل شد که برایتان نقل می‌کنیم:

« برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع کیفیت درسی رشته های مهندسی و با حضور مهندس جابر نصیری عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان و استاد ارتقاء پایه مهندسی در تهران روانه آنتن شد.
جابر نصیری در آغاز ضمن اشاره به ضعف های آماری در خصوص بیکاری و اشتغال فارغ التحصیلان در رشته های دانشگاهی، اظهار کرد: در سال ۹۱ بر اساس آماری که ارائه شده است، ۴۶,۱ درصد فارغ التحصیلان بیکار را رشته های فنی و مهندسی تشکیل می‌دهد.
وی آمار بیکارین در رشته های فنی را به تفکیک اعلام کرد و اظهار داشت: رشته های فنی و مهندسی ۲۲,۲ درصد، کل صنعت و تولید ۴۱.۶ درصد و معماری و ساختمان سازی ۲۳.۱ درصد بیکار دارند. عمده شاغلین در رشته معماری و ساختمان سازی به نظام مهندسی بر می‌گردد که حداقل شغلی را برای اعضای مهندسین هر رشته ایجاد کرده است که بر اساس قانون هم نمی‌توان آن را شغل تمام وقت محسوب کرد.
وی تصریح کرد: اگر سیاست گذاری ها تغییر نکند و مدیریت جامعه حساسیتی نسبت به این موضوع نشان ندهد، تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که چهار میلیون این جمعیت مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.
عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره ریشه های این معضل ابراز داشت: امروز جوانانی که از مسیر دانشگاه به بازار کار حرکت می‌کنند، با تفاوت اساسی در مباحث تئوریک و نیاز بازار کار مواجه می‌شوند که این مسئله سخت تر شدن مسئله پذیرش متقاضی را توسط کارفرمایان منجر می‌شود.
وی درباره این موضوع که چرا دانشجویان ایرانی در کشورهای دیگر در حوزه عملی موفق هستند، اظهار کرد: در این موضوع چهار دلیل عمده وجود دارد؛ نخست اعضای هیئت علمی، دوم خود دانشجویان، سوم نحوه آموزش و چهارم مدیریت دانشگاه ها و کلان کشوری است. اکثر اعضای هیئت علمی انگیزه لازم را در کلاس های درس ندارند و ۴۴ ساعتی که این اساتید باید کار علمی انجام دهند، وجود ندارد.
عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره دانشجویان اظهار کرد: دانشجویان دیروز با دانشجویان امروز متفاوت هستند یعنی انگیزه هایی که دانشجویان باید داشته باشند و به دنبال بحث های کاربردی و آزمایشگاهی بروند، وجود ندارد و دانشجویان فقط به دنبال گرفتن مدرک و بعد از آن رفتن به سراغ یک کار دولتی هستند. »