سامانه کارآموزی؛ رقیب سامانه کارورزی!؟

menusearch
kianekar.com
۱۳۹۷/۹/۱۲ دوشنبه
(0)
(0)
سامانه کارآموزی؛ رقیب سامانه کارورزی!؟
سامانه کارآموزی؛ رقیب سامانه کارورزی!؟

وزارت علوم هم دست به کار شد و سعی کرد از رقیب دولتی اش وزارت کار عقب نیفتد و سامانه کارآموزی را راه اندازی کرد.

وزارت علوم با همکاری سازمان پزوهش های علمی و صنعتی ایران سازمانی زیر مجموعه وزارت خانه اقدام به تاسیس سایتی بنام کارآموزی نموده است تا بتواند وضعیت واحدهای کارآموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی را سر و سامان بخشد

اما پرسشی که ذهن مخاطب را درگیر می‌کند اینست که علیرغم وجود چند واحد کارآموزی در طی سالیان متمادی در واحدهای اجباری دانشجویان، این سامانه تا به حال کجا بوده است؟ چرا الان راه اندازی شده است؟

بنظر می‌رسد جواب این سئوال را باید در «سامانه کارورزی وزارت کار» جستجو کرد.وزارت کار در طرح کارورزی هیچ یک از وزارتخانه ها بویژه وزارتخانه علوم _ که متولی اصلی فارغ التحصیلان دانشگاهی ست - را دخیل نکرد. بدین ترتیب سیگنالی به برنامه ریزان دولتی داد که بایستی ترمز تحصیلات تکمیلی در ایران را کشید و منابع را بجای هدایت به بخش آموزش بایستی به بخش اشتغال (حوزه کاری وزارتخانه) هدایت کرد.بی شک دعوا بر سر بودجه سالانه یکی از مشاجرات و دغدغه های سازمانی متولیان و برنامه ریزان وزارتی است. بودجه ایی که بوی نفت می‌دهد و بهره مندی از منابع سرشار ناشی از آن!؟

 

شاید هم مشکل به کار تیمی ما ایرانیها بر می‌گردد که ترجیح می‌دهیم با خودیها (مثلا سازمان های زیر مجموعه وزارت کار) همکاری داشته باشیم تا با سازمان هایی که هماهنگ کردن و هماهنگ شدن با آنها (سازمان های تابعه ی وزارت علوم) سخت تر است.