75 درصد جویندگان شغل فارغ التحصیلان دانشگاه

menusearch
kianekar.com
۱۳۹۶/۵/۶ جمعه
(0)
(0)
75 درصد جویندگان شغل فارغ التحصیلان دانشگاه
 75 درصد جویندگان شغل فارغ التحصیلان دانشگاه
فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ چندسالی است که با راحت شدن مسیر ورود به دانشگاه و گرفتن مدرک تحصیلی، بیکاری به یک معضل فراگیر در کشور تبدیل شده تا جایی که وزارت علومی ها هم می‌گویند 75 درصد جویندگان کار دارای مدرک دانشگاهی هستند.
روزهای اخر فروردین ماه امسال محمد فرهادی؛وزیر علوم تحقیقات و فناوری در نشستی مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و منطبق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم در همان زمان، در ابعاد مختلف می‌توان برای دانشگاه ها شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
طبق اظهارات وی: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می‌توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
 
مردم به دنبال مدرک نروند
 
البته بهمن ماه سال گذشته محمد حسین امید معاون وزیر علوم و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اعلام کرد: زمان آن رسیده است که مردم بدانند دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند.
براساس گفته وی امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.
 
50درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند
 
به گفته کارشناسان حوزه بازارکار و براساس گزارشی که سایت سلامت نیوز ارائه داده است: 50 درصد بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که این موضوع به گفته وزیر کار بحران جدی در حوزه اشتغال است. افزایش میزان بیکاری فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مختلف صرف‌نظر از ابعاد و پیامدهای اجتماعی آن تا حد زیادی اقتصاد کشور را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
 
لزوم اتخاذ سیاست های اثربخش
 
بررسی آمارهای بیکاری از سال ۸۴ تاکنون بیان می‌کند که نرخ بیکاری جوانان در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به جز سال ۸۶، روندی افزایشی داشته که اعلام خطری برای مسوولان و تصمیم‌گیران درباره وضعیت اشتغال جوانان است که باید درباره ارتقای سطح مهارت نیروی متقاضی کار، سیاست‌های اثربخشی اتخاذ شود. در این میان بخش اعظمی از بیکاران مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.
براساس آخرین آمارهای اعلام شده چیزی حدود 50 درصد از کل بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که دست‌کم دو سال از عمر خود را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور صرف کرده‌اند.
حالا با وجود آن که آمارها هم حاکی از سیل عظیم جویندگان کار آن هم با مدرک دانشگاهی است اما فرهادی اعلام کرده: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد. علاوه برآن ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.